Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Otomatik yangın söndürme sistemlerinin aktive olması için, yangının veya alevlerin fark edilmesi görevini yine otomatik olarak fark eden yangın algılama ve ihbar sistemleri, özellikle personel yokluğunda işletmelerin kapalı olduğu saatlerde maksimum fayda sağlamaktadır. Dumanın veya ısının algılanması esasıyla sistemi devreye sokan bu mekanizmalar, kontrol paneli sayesinde her işlevini kaydetme görevini de yerine getirmektedir.

Söndürme işlevinin başlaması ve kritik bölgelerde yangın koruma personeline bilgi aktarması, sistemin can damarlarından biri olduğunun ispatıdır. Yangın algılama ve ihbar sistemleri sayesinde yangınlar büyümeden fark edilir ve müdahale başlar. Daha sonraki süreci binada yangınla mücadelede görevli eğitilmiş personel veya itfaiye ekipleri sürdürür.

Yangin Ihbar Sistemleri 1
Yangin Ihbar Sistemleri 2
Yangin Ihbar Sistemleri 3
Yangin Ihbar Sistemleri 4
Yangin Ihbar Sistemleri 5
Yangin Ihbar Sistemleri 6
Yangin Ihbar Sistemleri 7
Yangin Ihbar Sistemleri 8

Yangın Algılama Sistemleri Nelerdir

Büyük yatırımların yapıldığı sektörlerde yangın söndürme sistemleri taktıracak olan herkesin aynı zamanda yangın algılama sistemleri nelerdir konusunu da araştırdıklarını görüyoruz. Firma olarak hem yangın tüpleri ve otomatik sistemler, hem de ihbar sistemleri ve yardımcı ekipmanlar konularında en kaliteli ürünleri sunmanın gayreti içerisindeyiz.

Sektörünüz veya konutunuza göre yangın algılayıcı sistemlerden en faydalısını belirliyor ve sisteme entegre ederek yangından korunmanızı sağlıyoruz. Adresli ve konvansiyonel çeşitleri bulunan yangın algılama sistemlerinde bu ikisi arasındaki temel fark, yangının başladığı bölgeyi panoya iletmedeki ayrıntı seviyeleridir.

Yangın Alarm Sistemleri Bağlantı Şeması

Korunacak alanın belirli yerlerine ihbar sistemleri döşenirken yangın alarm sistemleri bağlantı şemasında göre hareket edilir. Uzman mühendisler tarafından çizilen bağlantı şemasına bire bir uygun bir projelendirme yapmak gerekir. Tam koruma için hiçbir kör nokta bırakılmamalıdır.

Yangın algılama ve ihbar sistemleri korunacak alanın her metrekaresini gözetleyebilecek ve olası alevlenmeleri fark edecek şekilde döşenmelidir. Dedektörler, sirenler, yangın butonları ve başlangıç mekanizması yangın algılama sistemleri bağlantı şemasının vazgeçilmez ögeleridir.

Yangın Alarm Sistemleri Nasıl Çalışır

Temel mantıkla binayı korumayı hedef edinen yangın söndürme sistemlerinde yangın alarm sistemleri nasıl çalışır, ilgili personelin bilmesi gereken konuların başında gelir. Türk Standartları Enstitüsünün belirlediği kurallar çerçevesinde üretilen alarm ve ihbar sistemleri, deneyimli mühendislerimiz tarafından ilgili etüt çalışmalarından sonra otomatik sistemlere dahil edilmektedir.

En az söndürme sisteminin kendisi kadar önemli olan alarm sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışması için düzenli bakımları yapılmalı ve çalışıp çalışmadıkları periyodik olarak test edilmelidir.

Adresli Yangın İhbar Sistemi Montajı

Uzman mühendislerimiz tarafından adresli yangın ihbar sistemi montajı yapılmaktadır. Öncesinde etüt çalışmaları yapılmakta, projesi çizilmekte ve ürünlerin üretim safhasına geçilmektedir. Kalite kontrolleri yapılan ihbar sistemlerinin montajı da otomatik sistemlerle eş zamanlı olarak yapılmaktadır.

Geniş alanlara kurulan adresli ihbar sistemlerindeki en önemli özellik, alevlenmenin başladığı noktayı en ince yerine kadar tespit edebilme yeteneğidir. Kontrol panelinden bakıldığında binayı tanıyan kişilerin yangın başladığı alanı tespit etmesi çok kolay olmaktadır.