Su Sisi Söndürme Sistemleri

Yangın ile ortaya çıkan yüksek ısının ve dumanların, su kullanılarak sis oluşturulması suretiyle etkili olan su sisi söndürme sistemleri, ortamı nemlendirdiği için aynı zamanda soğutma işlemini de gerçekleştirmektedir. Ateşten ortaya çıkan dumanın alt kısımlara doğru inmesini sağlar. Yangın bölgesindeki insanların nefes almasını kolaylaştırır. Isı böylece yükselmez ve ortamı tehdit etmez.

Koruma özelliğinin artması amacıyla yüksek basınçlı su sisi söndürme sistemleri kullanılabilmektedir. Daha yoğun sis, daha çok alevi kontrol altında tutar. Yangın riskinin düşük olduğu veya başlasa bile tutuşacak maddelerin az olduğu binalarda ise düşük basınçlı su sisi söndürme sistemleri tercih edilir.

Su Sisi Sondurme Sistemleri 1
Su Sisi Sondurme Sistemleri 2
Su Sisi Sondurme Sistemleri 3
Su Sisi Sondurme Sistemleri 4

Su sisi nozulu

Otomatik sistemlerin genel çalışma şemaları üzerinde sistemin en ucunda bulunarak sislerin çevreye dağılmasını sağlayan su sisi nozulu, tek bir noktadan geniş bir alana sis gönderme işlevini yerine getirir. Müdahale aşamasında sistemin en önemli unsurlarından birisidir. Geniş bir çevreye nüfus eden su sisleri yangına müdahaleyi kolaylaştırır.

Ortamda veya korunacak alanda basınç etkisi ile zarar görebilecek malzemeler varsa, su sisi nozulu sayesinde basınç düşürülür ve yangının üzerine sis gibi hafifçe çöken bir müdahale aracı kullanılmış olur. Su sisi nozulu profesyonel bir şekilde monte edildiğinde 200 metrekare genişliğindeki bir bölgeye yeter.

WaterMist Söndürme Sistemi

WaterMist söndürme sistemi aslında su sisi söndürme sisteminin ta kendisidir. Bu isimle de anılır. Havadaki nem miktarının arttırılması ve böylece ısının kuruttuğu havanın tekrar nemlendirilmesi işlevini yerine getirir. Alevlerin üzerinde çöken nem ısıyı düşürür ve yangını söndürür.

Watermist söndürme sistemi su sisi sistemindeki gibi kullanılacağı yere göre düşü veya yüksek basınçlı olarak tercih edilebilir. Tanklarda bulunan suyun borular aracılığıyla nozullara kadar ilerlemesi ve sis şeklinde yangına püskürtülmesi şemasıyla çalışır. Yüksek basınç 200 bara kadar yüksek olabilirken; düşük basınç 4 bara kadar değer içermektedir.

Su sisi nedir?

Su sisi nedir konusu bu söndürme sistemleri içinde cevabı en fazla aranan sorulardan biri olmaktadır. Yükselen ısının nem kullanılarak düşürülmesi ve yangının neticede etki alanının daraltılması amacıyla, suyun buhar şeklinde kullanılması işlemidir. 200-300 dereceye kadar yükselen yangınların kontrollü bir şekilde 50 derecelere kadar düşürülmesi ve itfaiye ekiplerine devredilmesi yangın riskinin bertaraf edilmesine katkı sağlamaktadır.

Su taneciklerinin buhara dönüşürken 1750 kat genişlediği bir işlemdir. Tek bir tanecikle bu kadar etki oluşturulurken binlerce taneciğin oluşturacağı soğutma etkisi daha mükemmel olmaktadır.

Su Sisi Söndürme Sistemi Fiyatları

Firmamız yukarıda faydalarını saydığımız sisteme sahip olmanız için su sisi söndürme sistemleri fiyatlarını genel piyasadan daha cazip seviyelerde tutmaktadır. Kablo galerileri, gemi makine daireleri ve benzeri birçok yerde kullanabileceğiniz su sisi söndürme sistemlerine sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Referanslarımızı inceleyerek bitirdiğimiz projelerimizin başarısına tanık olabilirsiniz.

Sanayilerde kullanılan endüstriyel kızartma makineleri, sanayi pişirme tablaları, eskalatörler, davlumbazlar, jeneratör odaları ve türbinlerde kullanabileceğiniz su sisi söndürme sistemleri yüksek kalitede ve çok uygun ödeme seçenekleriyle firmamız ürünleri arasında yerini almaktadır.