Köpüklü Söndürme Sistemleri

Alevlerin üzerine örtülen köpüklerin oksijenle ateş arasındaki bağlantıyı kesmesi ilkesine dayanan köpüklü söndürme sistemleri oldukça etkili bir söndürme görevi üstlenmektedir. Tüplerin içinde basınç altında olan köpüklü söndürücüler, tetikleme işlemi gerçekleşince açığa çıkıp yangına müdahale eder.

Sanayi sektöründe köpüklü söndürücülerin etki alanı çok fazladır. Sıvı yakıtların kullanıldığı üretimlerde veya ulaşım araçlarında bu tür söndürücüler kullanılır. Kimyasal üretim yapılan tesislerde söndürücü olarak çeşitli bileşenler kullanılarak üretilen köpüklü söndürme sistemleri tercih edilmektedir. Uzmanların laboratuvarlarda yaptıkları söndürme yeteneği testleri sonucunda hangi tür yangında hangi tür söndürücünün kullanılacağı tespit edilmektedir.

Kopuklu Sondurme Sistemi 1
Kopuklu Sondurme Sistemi 2
Kopuklu Sondurme Sistemi 3
Kopuklu Sondurme Sistemi 4
Kopuklu Sondurme Sistemi 5
Kopuklu Sondurme Sistemi 6
Kopuklu Sondurme Sistemi 7
Kopuklu Sondurme Sistemi 8

Köpükler yangına püskürtüldüğü anda havayla ateş arasındaki bağı koparır ve bir nevi alevlerin nefes almasını engeller. Böylece yangının çevreyi olumsuz etkilemesinin önüne geçmiş olur.

Köpüklü Yangın Söndürme Sistemi Tasarımı

Köpüklü yangın söndürme sistemi tasarımı mühendislerin gayretiyle yerine getirilmektedir. İhtiyaca göre yangın riski göz önüne alınıp farklı kimyasal içerikler kullanılabilir. Basınç altında bekletilen kimyasallar foam adı verilen yöntemle püskürtülür. Tüp içinde elle müdahale veya daha büyük alanların korunmasında otomatik sistem olarak kullanılabilmektedir.

Sprinkler kullanılarak köpüklerin püskürtülmesi en yaygın metottur. Bölgenin metrekaresine göre sprinkler sayısı değişkenlik gösterir. Tek bir sprinkler oldukça geniş bir alanı himaye edebilir. Daha fazla koruma özelliği için daha fazla sprink kullanılmalıdır. Bunların tespiti ücretsiz keşif sırasında ve daha sonraki projelendirme safhasında netleştirilmektedir.

Köpüklü Sprinkler Sistemi

Otomatik olarak monte edilen köpüklü sprinkler sistemi, depo olarak kullanılan tanklardaki söndürücülerin, püskürtme nozuluyla yangına müdahalesi şeklinde bir prensiple çalışır. Yangının otomatik olarak fark edilmesi algılama ve ihbar sistemlerinin çalışmasıyla mümkün olmaktadır.

Sanayi alanlarında ve nitelikli malzemelerin korunduğu depolarda köpüklü sistemler etkilidir. Kullanımı sırasında ortaya çıkan köpüklerin yoğunlaştırılmış olarak havayı ele geçirmesi alevlere yayılma imkanı tanımadığı için yangın kısa sürede kontrol altına alınır.

Köpüklü Yangın Söndürme Tüpü Özellikleri

Üretim sırasında köpüklü yangın söndürme tüpü özelliklerinin en yüksek kalitede olmasına dikkat etmekteyiz. Yangın sırasında hayal kırıklığı yaratmayacak şekilde yüzde yüz işlevsel çalışması gereken yangın tüplerinin ulusal standartlarda imal edilmesi firmamız tarafından üzerinde önemle durulan konulardan birisidir.

Üretilmesi kadar kullanılmasının da önemli olduğu yangın tüpleri, basınç değerleri sık sık kontrol edilerek muhafaza edilmelidir. Anlaşmalı firmaların düzenli kontrolüyle yangın tüpleri sürekli olarak söndürücü madde takviyesi ile güçlendirilmektedir.

Yangın tüplerinin üzerinde basıncı gösteren manometreler bulunur. Eğitimli personelin bu değerleri bilmesi ve anlamlandırması önemlidir. Yangın tatbikatlarından sonra bu değerlerin sıfıra düşmesiyle yeniden dolum yapılması gerekir.

Köpüklü Yangın Söndürücü Nerelerde Kullanılır?

Köpüklü yangın söndürücüler nerelerde kullanılır konusuna maddeler halinde devam edelim

  • İskeleler

  • Tersaneler

  • Yat limanları

  • Yakıt yükleme-boşaltma merkezleri

  • Parlayıcı madde depoları

  • Yanıcı madde depoları

  • Hava alanları

  • Hangarlar

  • Benzin, fuel-oil, gazolin, ham petrol, polar solvent, eter, keton ve alkol kullanılan üretim tesisleri