Karbondioksitli Söndürme Sistemleri

Aniden başlayan yangınların üzerini örtü gibi örterek ısıyı düşüren, oksijen miktarını azaltan ve ortamı soğutan karbondioksitli söndürme sistemleri, kullanıldığı yerdeki canlılara zarar verebileceği için yangın bölgesi ivedi bir şekilde boşaltılmalıdır. Oksijen miktarının azalmasına yol açtığı için canlılar nezdinde tehlike yaratabilir.

Yangın anındaki alevlerin hızlı bir şekilde yükselmesi ve yayılmasının sebebi, havada belirli bir oranda bulunan oksijen gazıdır. İnsan için hayati öneme sahip bu gazın yangınla birlikte azaldığı görülür. Karbondioksitli söndürme sistemleri ortamdaki oksijeni sıfır oranına indirip alevlerin durmasını sağlamaktadır.

Karbondioksitli Sondurme Sistemi 1
Karbondioksitli Sondurme Sistemi 2
Karbondioksitli Sondurme Sistemi 3
Karbondioksitli Sondurme Sistemi 4
Karbondioksitli Sondurme Sistemi 5
Karbondioksitli Sondurme Sistemi 6
Karbondioksitli Sondurme Sistemi 7
Karbondioksitli Sondurme Sistemi 8

Karbondioksitli Yangın Söndürme Sistemleri

Yangınların otomatik sistemlerle hızlıca algılanabildiği çağımızda karbondioksitli yangın söndürme sistemleri de gelişen ve değişen teknolojiye ayak uydurmak durumunda kalmıştır. Artık yangınların algılayıcı ihbar sistemleriyle daha erken fark edilmesi zararın üstesinden gelinebildiğini göstermektedir.

Havadaki oksijenin ateş ile temas etmesi sonucunda büyüyen yangında karbondioksit gazı oksijen ile alevlerin ilişkisini kesmektedir. Saydam renkli ve kokusuz olan bu gazdan oluşan söndürme sistemlerinin elektriği iletmediği bilinmektedir. Tüp içinde belli bir basınç altında bekletilen ve gerektiğinde büyük bir basınçla ateşlerin üzerine püskürtülen karbondioksitli söndürme sistemleri belirli aralıklarla kontrol edilmelidir. Basınç değeri belirtilen ortalama düzeyin altındaysa vakit kaybetmeden işlevini yitiren birimler değiştirilmeli, aksilen gaz yeterli basınç ile yeniden basılmalıdır.

Karbondioksit Yangın Söndürme Tüpü

Bire bir müdahalede etkili olarak kullanılan karbondioksit yangın söndürme tüpü, özellikle resmi kurumlarda bulundurma zorunluluğu olan bir tüp çeşididir. İdeal ve en fazla rastlanan tüpler olarak, piyasadaki en yaygın satılan ürün 5-10 kg arasında olan karbondioksitli yangın söndürme tüpüdür.

Kullanımı bazen problem yaratabilen ancak başarılı sonuçlar oluşturan karbondioksitli yangın söndürme tüpünün kullanma talimatının yanı sıra kullanacak personelin eğitilmesi suretiyle riskler minimize edilmelidir. Herkesin bildiği ve gün içinde gördüğü bu tüplerin kullanımının tüm toplum tarafından öğrenilmesi elzemdir.

Co2 Yangın Tüpü Fiyatları

Kullanım alanı oldukça geniş olduğu ve sipariş problemi yaşanmadığı için Co2 yangın tüpü fiyatları da piyasaya göre düzenlenmektedir. Firmamız diğer firmalardan daha indirimli olarak sunduğu bu tüpler tamamen kimyasal bileşenler içermekte ve laboratuvar ortamında üretilmektedir. TSE standartlarına ve belirli periyotlarla yayınlanan teknik şartnamelere uygun olarak imal edilmesi gerekir.

Belirli aralıklarla yapılan denetimlerde binanın yapısına ve kullanım amacına uygun söndürme sistemlerinin olup olmadığına bakılmaktadır. Bu yüzden yasal olarak bir problem yaşanmaması için Co2 söndürme tüplerinde üretirken de satarken de kaliteye dikkat etmek gerekir.

Co2 Yangın Tüpü Kullanma Talimatı

Yangınla topyekün mücadelede binalarda çalışan veya yaşayan herkesin Co2 yangın tüpü kullanma talimatını bilmesi ve gerektiğinde kullanabilme deneyimine sahip olması hayati sonuçlar ortaya çıkarır. Basınç anahtarının nasıl gevşetileceği, yangına püskürtmenin nasıl başlayacağı, söndürme maddelerinin artık olmaması için yapılması gerekenler yangın tüpü kullanma talimatının veya teknik şartnamesinin içinde olan konulardır.